Instagram

farmasiozlemselcuk

WhatsApp

+90 549 794 95 19

Farmasi Ürünleri

Farmasi Kollajen, Collagen Nedir? Ne İşe Yarar?

Bizimle İletişim Kurun

En kısa sürede döneceğimizden hiç şüpheniz olmasın 😊

Farmasi Kollajen (Kolajen); derinin kuru ağırlığının yaklaşık %80’ini oluşturan cildin ana yapısal bileşenidir ve toplam vücut proteinimizin %30’unu oluşturur. Vücudumuzda en çok bulunan proteinlerden biri Kalojen‘dir. Kalojen‘in birden fazla çeşidi bulunmaktadır.

Kolajen, ölü olan cilt hücrelerinin değişimini sağlayarak cildimizin elastikiyet, esneklik kazanmasını ve sağlamlık oranını yükseltir. Eklemlerimiz ve tendom’larımızda ise, tabiri yerindeyse bir arada tutmaya ve yapıştırıcı görevi görmektedir. Ciltte sarkma ve kıkırdağın azalması yada kıkırdağın azalmasına bağlı ağrılarda iyi gelmektedir.

Yaşlanmaya bağlı yaşlanmanın dışında da şeker tüketimine, sigara kullanımı ve usun süre güneşe maruz kalma durumlarına bağlı sebeplerden dolayı kolajen azalması meydana gelir. Kolajen üretimi yaşlandıkça düşer ve yaşlanma belirtileri meydana gelir.

Cilt ve saç sağlığı belirtileri kolajen azalmasına bağlı olarak etkisini daha fazla göstermektedir.Düzenli kolajen alındığında cildin nemini, elastikiyetini, su kaybını önemli ölçüde iyileştirdiği gözlemlemiştir. Kolajen aynı zamanda ameliyat izlerini ve selülit izlerini azaltır.

Her tablette 1000 mg kollajen (Kolajen) ve 50 mg Vitamin c bulunmaktadır.

Helal sertifikasına sahip %100 sığır kollajeni ile üretilir. Tip 1 ve Tip 3 kollajen (Kolajen) içerir. Molekül ağırlığı 2000 dalton’dur.

Kollajen Nedir? Kollajen, vücutta çeşitli bağ dokularında bulunan yapısal proteindir. Bağ dokusunun ana bileşeni olarak, tüm vücut protein içeriğinin %25 ila %35’ini oluşturur. Bağ dokusundan meydana gelen tüm doku, cilt, tendon, ligament, kıkırdak ve eklemlerin temel yapı taşıdır ve oluşumlarına destek vermektedir.

Kollajen Ne İşe Yarar? Cilt Sağlığı Üzerinde Etkileri Nelerdir? Yunanca ‘Colla’ kelimesinden türetilmiştir ve kelime anlamı olarak uhu veya yapıştırıcı anlamına gelmektedir. Vücut doku ve organlarının oluşumlarını ve bir arada tutulmasını sağlar. Cildin alt tabakası olan dermis tabakasının temel bileşeni olan kollajen, deriye sıkı, genç ve canlı görünümü veren esas maddedir. Aynı zamanda dermis tabakasının üst tabaka olan epidermis ile bağlantısını sağlar. Bu iki tabaka arasındaki kollajen miktarı yetersiz kaldığı zaman üst katmana doğru çökmeye başlar ve yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar ve sarkmalar ortaya çıkar.

Kollajen Tiplerinin Farkları Nelerdir? Yaygın olarak Tip 1 ve Tip 2 kollajen kullanılmaktadır. Tip 1 kollajen cilt sağlığı için; Tip 2 kollajen eklem sağlığı için önerilmektedir. Tip 1 ; vücut kollajeninin yüzde 90’ına yakınını oluşturur. Yoğun olarak paketlenmiş sıkı liflerden oluşur ve moleküler yapısında yüksek oranda gşisin amino asiti barındırır. Cilt, kemik, tendon, fibroz kıkırdak, bağ dokusu ve dişlere yapı kazandırır. Tip 2 kollajen içerdiği amino asit miktar, oran ve çeşitleri bakımından özel olarak diğer kollajen çeşitlerine dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Vücudun ihtiyacına göre dönüşerek gerekli yerde işlev kazanmaktadır. Nutriplus Collagen ürününde tip1 ve tip 3 bulunmaktadır.

Kollajen azalmasına yol açan etkenler nelerdir? Vücutta kollajen fibroblast hücreleri tarafından üretilmektedir. Ancak belli etmenler nedeni ile üretilen kollajen vücut ihtiyacını karşılamayabilir ve eksiklik belirtileri ortaya çıkar. Bu etmenler aşağıdaki gibi sıralanabilir; İlerleyen yaş, Güneş ışınları, Sigara kullanımı, Yetersiz uyku, Stres, Yanlış Beslenme, Nemsizlik, Alkol kullanımı, Yer çekimi, Genler, Hava kirliliği, yanlış kozmetik uygulamalar.

Hidrolize kollajen (peptit kollajen) nedir? Kollajen büyük bir moleküldür; hidrolizat haline getirmeden kullanılması vücutta tamamen kullanılması ve yüksek etkinlik alınmasını engelleyecektir. Hidrolizat olsa bile kollajenin molekül büyüklüğü uygulanan teknikler nedeni ile vücudun maksimum kullanabileceği kadar küçültülmüş olmayabilir. Burada dikkat edilmesi gereken molekül boyutunun mutlaka 2000 ile 5000 dalton arasında olmasıdır. Öte yandan kollajen takviyesini hiyaluronik asit, C ve B vitaminleri ile birlikte kullanmak vücut tarafından emilimi ve etkinliği arttırmaktadır.

Kollajen İçeren Besin Takviyelerinin Nasıl Kullanılmasını Önerirsiniz? Bu Ürünlerin etkilerini Ne Süre İçinde Fark Edebiliriz? Kollajen takviyesi alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. İlk olarak sadece cilt için değil; bütün vücutta bulunan bağ dokusunu desteklemek için kollajen kullanılmalıdır. Vücut kollajen ihtiyacı kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve ihtiyacı belirleyecek herhangi bir laboratuvar parametresi bulunmamaktadır. Bu nedenle Maksimum oranda kollajen içeren takviye seçimi yüksek fayda sağlamak adına büyük önem taşımaktadır. Ayrıca; yüksek faydanın sağlanması için kollajen takviyesi mutlaka hidrolize (peptit) formda olmalıdır. Hidrolizasyon işlemi ile büyük kollajen moleküller laboratuvar ortamında belli işlemler ile daha küçük moleküller haline getirilir ve vücut hücreleri tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Farmasi Sponsorunuz Biz Olalım!

Bir diğer önemli nokta; C vitamini gibi vitaminlerle zenginleştirilmiş olmalıdır. Buradaki amaç fibroblast hücrelerini desteklemek ve vücutta kollajenleri bir arada tutmak için gereken elastin amino asitini üretmeleri için teşvik etmektedir. Elastin üretilemediği takdirde alınan kollajen molekülleri bir arada tutulamayacak ve vücut dışına atılacaktır. Ürünlerin etki gösterme süresi içeriğinde bulunan kollajen miktarı ile doğru orantılıdır.

Nutriplus Collagen Tablet, C vitamini de içermektedir. Nutriplus Collagen Tablet, peptit formda kollajen içermektedir.

Kolajen tabletten günde kaç adet içilmesi önerilir? 3 aylık düzenli kullanım sonucunda, kollajen etkisinin cilt üzerinde gözle görülmesi için günde yaklaşık 2,5 gr alınması yeterlidir. Kollajen tabletten günde en az 2 tablet, en fazla 5 tablet alınması önerilir.

Kollajen tableti ne zaman kullanabiliriz? Olası mide problemlerini önlemek için yemeklerden yaklaşık 45 dk sonra tok karnına alınması önerilir.

Kollajen tableti kimler kullanamaz? 18 yaş ve altının kullanımı uygun değildir. Hamile ve emzirme döneminde olanlar için takviye edici gıdaların mutlaka doktora danışıldıktan sonra kullanılması önerilir.

Farmasi 2020 Nisan kataloglarında yerini ilk kez almıştır. Her bir pakette 30 tablet içermektedir. 9700710 kodu kullanılarak sepete eklenebilir. Ürün prim değerlidir.

Farmasi Nutriplus ürünlerinin en genç ve yeni ürünlerinden biridir.

Farmasi Kollajen, Collagen (Kolajen) hakkında tüm merak ettiklerinizi sayfamızda bulunan iletişim formunu doldurarak ulaşabilirsiniz. En güncel ve detaylı bilgi için lütfen bize ulaşın.

2 Yorum

 1. Merhaba, Ben ürününüzü dört gündür kullanıyorum. Yaşım 50 ve cerrahi yöntem sonucu menopoz sürecindeyim.
  merak ettiğim ürününüzün yan etkileri var mı?
  ikincisi ürün takviye edici gıda olarak tasarlanırken kimler veya hangi canlılar üzerinde denenmekte.
  üçüncüsü ise topaklanmasın diye içine silikon dioksit var bu çok zararlı bir madde oysa!!!
  Ben bu takviye edici gıdayı daha önce Farmasi ürünleri kullandığım için kullanmak istedim ama kullanım sonrası el ve ayaklarımda uyuşma görüldü daha önce böyle bir öyküsü olan kullanıcılarınız oldu mu?
  son olarak Reişi mantarı ekstresi de aldım doğru kullanım için yardımlarınızı bekliyorum. Kolaylıklar diliyorum

  1. Merhabalar Aygün hanım. Cerrahi operasyon geçirdiğinizden dolayı doktoruna danışarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Size uygun olan en sağlıklı yolu gösterecektir. Silikon dioksit vb içerik bilgilerini diğer detaylı merak ettiğiniz, öğrenmek istediklerinizi Farmasi üyesi olduğunuz için Farmasi sayfanızda bulunan ‘Bilgi Destek’ aracılığı ile Resmi olarak Farmasi’den talep edebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı